English
Про Інститут | Наукові підрозділи | Аспірантура | Публікації | Державні закупівлі | Платні послуги
Агрометеорологічне моделювання
     


Науковці УкрГМІ здійснюють моніторинг якості атмосферного повітря та його змін, спричинених впливом пожеж на північному заході України та в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення навколо Чорнобильської АЕС.

Вміст радіонуклідів в атмосферному повітрі

Цим питанням в Інституті займається відділ радіаційного моніторингу природного середовища, який практично у цілодобовому режимі відслідковує наявність радіонуклідів чорнобильського походження у повітрі.

фото от Дениса Вишневского (ЧерНЗ)
Вся оперативна інформація стосовно радіаційного стану атмосферного повітря регулярно надавалась до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної інспекції ядерного регулювання України, а також і до міжнародних організацій. В УкрГМІ оцінили масштаби пожеж в Чорнобильській зоні відчуження і повязані з ними виносом радіонуклідів за межі зони в квітні 2020 року. Оцінки, зроблені в УкрГМІ, збігаються з оцінками колег із Франції і Бельгії, що було виконано методами зворотнього молелювання з реконструкцією джерела (https://www.facebook.com/uhmi.org.ua/posts/2907071069515698)

Забруднення атмосферного повітря продуктами горіння

Протягом квітня 2020 р. впродовж усього часу, коли спостерігалися пожежі на території України, науковцями Інституту здійснювався щодобовий оперативний моніторинг якості атмосферного повітря з використанням сучасних супутникових технологій. Це дозволило виявляти осередки пожеж та напрямок поширення диму, аналізувати стан забруднення атмосферного повітря з просторовою роздільною здатністю близько 5 км. Дані хімічних складових отримані із супутникового приладу TROPOMI супутника Sentinel-5P, що фільтрувалися та оброблялися розробленою в Інституті тестовою системою оцінки якості атмосферного повітря.
Протягом усього періоду часу загальний вміст оксиду вуглецю (СО) та діоксиду азоту (NO2) над осередками пожеж перевищував фонові значення у 2,5 – 3 рази. Проте, основна маса домішок на відстані від локалізацій пожеж розсіювалася та піднімалася на більші висоти. При аналізі значення світлопоглинаючого аерозольного індексу 16 квітня, вдалося виявити пилову бурю ще до моменту її переносу над м. Київ.

Аналітичний матеріал стосовно оцінки динаміки виносу радіонуклідів за межі зони відчуження повітряним шляхом під час пожежі 02-20.04.2020 р. / ESTIMATION OF RADIOACTIVE SOURCE TERM DYNAMICS FOR ATMOSPHERIC TRANSPORT DURING WILDFIRES IN CHERNOBYL ZONE IN SPRING 2020

Довідка про стан радіоактивного забруднення атмосферного повітря у м. Києві на період формування пожеж у зоні відчуження навколо ЧАЕС станом на 23 квітня 2020 р.

Аналіз стану якості атмосферного повітря за вмістом продуктів горіння.
© УкрГМІ 2022вгору