3.7.5. Конвективні хмарні утворення в різних синоптичних ситуаціях: передня частина фронтальної хмарної смуги - структура хмарності на зображенні

 

            Типове розташування зони розвитку Cb хмарності й мезомасштабні конвективні системи (МКС)  - з переднього краю фронтальної хмарної смуги.

 

Область, де найбільш імовірне виникнення конвекції, знаходиться з переднього краю смуги хмарності холодного фронту. Виникнення конвекції спостерігається в тому випадку, якщо тропосфера перебуває в нестійкому стані.

            На зображеннях на рис.3.114 показано розвиток конвективних осередків у межах фронтальної зони. Серія добре розвинених МКС спостерігається над північним заходом Німеччини уздовж Ельзасу до півдня Франції та Андалузії. На IR10.8 зображенні (ліворуч) хмарні осередки більш яскраві, ніж навколишні. Темна смуга на WV зображенні (праворуч) біля осередків є характерною рисою для утворення MКС.

 

30 травня 2005/00.00 UTC - Meteosat 8 IR10.8 зображення

30 травня 2005/00.00 UTC - Meteosat 8 WV6.2 зображення

Рис.3.114. Розвиток конвективної системи в межах фронтальної зони

            Композиційне зображення, побудоване по IR і WV каналах супутника Meteosat 8, називається RGB повітряні маси (рис.3.115). Дане RGB зображення засноване на складових WV6.2 - WV7.3 (червоний), на РЗ IR9.7 - IR10.8 (зелений) і даних WV6.2 каналу (синій). Особливість даного RGB у тім, що стратосферне повітря відображається червонуватим кольором.

            Другий тип RGB зображень, що може бути корисним для інтерпретації конвективних явищ, є RGB інтенсивна конвекція. Приклад даного RGB показаний на зображенні, що розташоване нижче праворуч. Дане RGB зображення побудоване за допомогою складових WV6.2-WV7.3 (червоний),  IR3.9-IR10.8 (зелений) та NIR1.6-VIS0.6 (синій). На зображенні дуже легко можна розпізнати осередки конвективної хмарності: яскраво-жовті осередки в передній частині фронту над Австрією й Чеською республікою і жовтогарячі над Східною Європою.

Колір цих осередків має певний фізичний зміст. Жовті осередки в передній частині фронту в основному складаються з невеликих кристалів льоду; осередки, розташовані на схід складаються з більших крижаних кристалів.

Рис.3.115. RGB зображення для спостереження за інтенсивною конвекцією