3.6.  Мезомасштабні явища

3.6.1. Лінії конвергенції, що утворюються внаслідок впливу орографічних ефектів - структура хмарності на супутникових зображеннях

 

Розвиток конвективних осередків і Cb над гірським хребтом з урахуванням денного циклу.

 

 Лінії конвергенції спостерігаються у всіх каналах супутника Meteosat 8.

Рис.3.79. Схематичне уявлення про формування конвективних осередків над гірським хребтом

 

            У західній і центральній Європі такі лінії спостерігаються над Піренеями, у Франції,  над Альпами, Карпатами, в Італії над Апенинами, над Доломітовими Альпами й у Греції. По зображеннях в VIS і HRVIS каналам можна простежити цикл розвитку орографічних ліній конвергенції в денні години (рис.3.80).

 

 

 

 

 

 

Meteosat 8 зображення 24 липня 2006 – перший ряд 09 UTC, другий ряд – 12 UTC, третій ряд – 15 UTC; перший стовпчик – VIS 0.6 мкм, друга – WV 6.2 мкм, третя – IR 10.8 мкм.

Рис.3.80. Meteosat 8 зображення 24 липня 2006

Лінії конвергенції в Карпатах

Розвиток ліній конвергенції Карпатах є звичайним явищем. У всіх районах Карпат спостерігається залежність розвитку хмарності від денного циклу (рис.3.81).

Хмари починають розвиватися в ранкові години. На HRVIS зображенні гори мають темний колір (темніший, ніж навколишня область) з декількома невеликими білими утвореннями. На IR зображенні гірські райони мають сірий колір. На WV зображенні відтінки сірого міняються від сірого до темно-сірого залежно від вологості в атмосфері.

У наступні кілька годин по розвитку хмарності можна судити про формування конвективної лінії конвергенції. У другій половині дня конвективна активність досягає піка. Поодинокі осередки спостерігаються в 12 UTC не тільки на HRVIS зображенні, але і в інших каналах. Такі лінії часто закінчуються на півночі румуно-українського кордону. Якщо спостерігається подальший розвиток у північному напрямку, то такої ж інтенсивності як і в інших частинах.

Інтенсивність розвитку осередків буває різною. Спостерігається як розвиток потужних конвективних систем, так і невеликих конвективних осередків. Якщо конвективна активність спостерігається на великій площі, то характерна лінійна структура починає розпадатися. Максимальна активність спостерігається у другій половині дня. Іноді розвиток окремих хмар уповільнюється, а інших прискорюється. Спостерігаються відмінності в розвитку хмарності в східних і південних Карпатах. У так званому «куті» між східними й південними Карпатами спостерігається розірвана хмарність.

У стадії розпаду перші зміни спостерігаються на VIS зображенні, на IR зображенні ці зміни проявляються пізніше. Це пов'язане з тим, що залишається Сi-подібна  хмарність, яка добре видна в IR каналі, але не видна в VIS.

Іноді добре проглядається структура ліній конверегенції: спостерігаються кілька ліній перпендикулярних гірському хребту. Вони можуть спостерігатися як у східних, так і в південних Карпатах.

 

25 липня 2006/09.00 UTC - Meteosat 8 HRVIS зображення

 

 

25 липня 2006/12.00 UTC - Meteosat 8 HRVIS зображення

25 липня 2006/15.00 UTC - Meteosat 8 HRVIS зображення

Рис.3.81. Лінії конвергенції у Карпатах.