3.4.6. Межа  бароклінності - хмарна структура на супутниковому зображенні

 

Термін «межа бароклінності» використовується для опису фронтально подібної хмарності, що не є фронтальною.

Зовнішній вигляд на зображенні із супутника METEOSAT:

На супутниковому зображенні межа бароклінності характеризується хмарною смугою, що складається із хмар нижнього й середнього ярусів, без яскраво вираженого їх подальшого за часом розвитку. Хмари верхнього ярусу спостерігаються у вигляді волокнистої структури і пов'язані із сильним вітром або зоною струминної течії.

Дослідження показали, що межа бароклінності спостерігається при наступних типових ситуаціях (показано на 500 hPa поверхні) (рис.3.52):

 

Рис.3.52.Типові синоптичні ситуації, коли спостерігається межа бароклінності

У тилу улоговини синоптичного масштабу

Набір зображень, показаних на рис.3.53, показує виникнення граничної бароклінності в тиловій частині улоговини синоптичного масштабу, що розташовується від Біскайської затоки до Тірренського моря. Положення тилової частини улоговини показано на висотній карті АТ 500hPa (нижче ліворуч).

19 жовтня 2002/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; блакитний: карта АТ 500 hPa

19 жовтня 2002/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; SatRep накладення: назви концептуальних моделей

19 жовтня 2002/06.00 UTC - Meteosat WV зображення; SatRep накладення: назви концептуальних моделей

19 жовтня 2002/06.00 UTC - Meteosat VIS зображення; SatRep накладення: назви концептуальних моделей

Рис.3.53. Набір зображень, що показують виникнення граничної бароклінності

 

            WV і VIS зображення чітко показують більш низьку верхню межу хмарності в зоні бароклінності в порівнянні з Холодним фронтом над Атлантикою. Хмарність верхнього ярусу спостерігається на WV і IR зображеннях, характеризуючи вісь струминної течії.
Такий тип межі бароклінності може бути поділений на два підтипи залежно від його розвитку:

"In situ" розвиток (~15 випадків)

На анімації (рис.3.54) показано розвиток межі бароклінності від Північної Іспанії до західного Середземномор'я.

 

18 Жовтня 2002/07.00 UTC - Meteosat IR зображення

18/07.00 - 19/07.00 UTC 3-hourly image loop

Рис.3.54.Розвиток межі бароклінності від Північної Іспанії до західного Середземномор'я.

 

             Зміна попередньої фронтальної хмарності (~ 35 випадків)

 

 У результаті зміни попередньої фронтальної системи  з'являється хмарність межі бароклінності. Такі зміни спостерігалися у випадку фронтів оклюзії (19 випадків), у результаті подовження холодного фронту (12 випадків) і на теплому фронті (4 випадки).
Схематично на рис.3.55 (1 - 3 стадії) показано розвиток типового процесу: нова фронтальна система наближається з тилової сторони до хмарної системи, що руйнується. Стара хмарна системи розпадається на дві й більше частин, де північна частина поєднується з новою системою,  внаслідок чого вона слабшає. Південна частина старої хмарної смуги починає розвиватися в тилу улоговини у градієнтному полі. Подальший розвиток показує або загальне об'єднання цих систем, або ослаблення й руйнування бароклінної області.

Рис.3.55. Розвиток хмарності в зоні бароклінності внаслідок зміни попередньої фронтальної хмарності

 

На IR зображеннях, показаних на рис.3.56, розглядається розвиток хмарності межі бароклінності. На зображенні внизу  ліворуч представлена початкова стадія цього процесу, а праворуч через 24 години. Анімація IR зображень показує розтягування старої системи від Британії до Ірландії й розвитку нової над Атлантикою. Спостерігається як поділ хмарності, так і її перетворення з південної сторони улоговини. Знову утворена хмарність межі бароклінності розташовується над Великобританією й північчю Франції (зображення нижче праворуч).

30 січня 2001/06.00 UTC - Meteosat IR зображення

30/06.00 - 31/06.00 UTC 3-hourly image loop

31 січня 2001/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; SatRep накладення: назва концептуальних моделей

Рис.3.56. Розвиток хмарності межі бароклінності

Межа бароклінності, що пов'язана з висотним циклоном

Хмарні смуги синоптичного масштабу, що виникають, як правило, у тилу й в передній частині висотного циклону. Вони в основному складаються з багатошарової хмарності середнього й нижнього ярусу й мають циклонічну кривизну. Зона бароклінності найчастіше виникає в північно-східній частині висотного циклону. Ця частина звичайно є залишком попереднього холодного фронту й спостерігається у вигляді хмарних смуг волокнистого типу.

На двох IR зображеннях на рис.3.57 показано випадок висотного циклону із двома добре розвиненими зонами хмарності межі бароклінності, і смугою деформації, розташованої поблизу точки розриву. Центр висотного циклону розташований над Егейським морем і Грецією (див. АТ 500 hPa, ліве зображення знизу).

05 лютого 2002/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; блакитний: АТ 500 hPa

05 лютого 2002/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; SatRep накладення: назви концептуальних моделей

Рис.3.57. Розвиток циклону з двома добре розвиненими зонами хмарності межі бароклінності

            Утворення хмарності межі бароклінності спостерігається паралельно з розвитком висотного циклону.

Межа бароклінності пов'язана із зоною деформації в сідловині висотних полів

Це тип, що зустрічається дуже рідко й асоціюється із процесом відокремлення у верхньому шарі улоговин і гребенів. На противагу до інших, описаних вище типів, межа бароклінності існує в зоні фронтогенезу в точці сідловини між чотирма системами. Майже всі випадки показують, що відбувається трансформація фронтальної хмарної смуги, що складається з багатоярусної хмарності середнього й нижнього рівнів, та поступово витягується й розпадається.
Два IR зображення на рис.3.58 показують хмарність межі бароклінності, що розташовується в зоні деформації в сідловині на висоті 500 hPa (нижнє ліве зображення). Вона проходить від Півдня Франції до Ірландії й складається з багатоярусної хмарності нижнього й середнього ярусів. Вона може бути легко відокремлена від навколишніх фронтальних хмарних смуг за своєю яскравістю й кривизною. Північна частина старої хмарної системи, від якої утворилася межа бароклінності, може бути видна перед улоговиною на півночі Шотландії.

 

04 квітня 2002/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; блакитний: ізолінії висот 500 hPa

04 квітня 2002/06.00 UTC - Meteosat IR зображення; SatRep накладення: назви концептуальних моделей

Рис.3.58. Хмарність межі бароклінності, що розташована в зоні деформації в сідловині