3.4. Підструктури фронтів та начальних стадій ціклогенезу

3.4.1. Хвиля - структура хмарності на супутниковому зображенні

Хвиля - це хмарне утворення, що формується з тилової сторони хмарної смуги холодного фронту, характеризуючи початкову стадію вторинного циклогенезу.

Рис.3.28. Схематичне уявлення про розподіл яскравості у хвилі

 

Розвиток безпосередньо із хмарної смуги

Розвиток у межах нижнього шару хмарності з наступним розвитком до верхніх шарів

 

            На зображенні показані дві хвилеподібні структури (рис.3.29). Одна розташована над західною, а інша над східною Європою. Тільки перша з них відноситься до хвилі, що обговорюється в даному розділі. У межах цієї хвилі фронтальна зона розташовується від півдня Франції (45п.ш.) уздовж Швейцарії, Франції, Бельгії, Голландки, Англії і далі на північ. S-подібна хмарна структура спостерігається над Бельгією, Голландією, Північним морем і Англією. Основною особливістю є розвиток хмарної спіралі у вигляді коми (над Ісландією). Такі синоптичні особливості впливають на розвиток процесів циклогенезу в області розвитку хвилі. Відтінки сірого на IR зображенні яскравіше в області розвитку хвилі, ніж в інших частинах хмарної смуги, особливо над Голландією, де вона відображає більш інтенсивний конвективний процес із можливими грозами. На VIS зображенні не спостерігається диференціації між областю розвитку хвилі та іншою частиною хмарності. Це характеризує щільну або багаторівневу хмарність. На WV зображенні спостерігається темна смуга над Швецією й Польщею, а також суха повітряна маса, що перебуває над західною Францією. Процес конвекції над Голландією також добре спостерігається на цьому зображенні.

4 липня 2005/12.00 UTC - Meteosat 8 IR 10.8 зображення

4 липня 2005/18.00 UTC - Meteosat 8 IR 10.8 зображення

5 липня 2005/00.00 UTC - Meteosat 8 IR 10.8 зображення

5 липня 2005/06.00 UTC - Meteosat 8 IR 10.8 зображення

Рис.3.29. Хвилеподібні структури, що розташовані над західної і східною Європою

           

На чотирьох послідовних зображеннях показаний розвиток хвилі. В 12.00 UTC хвиля спостерігалася над північною Францією. Конвективні осередки, які викликали грози, спостерігаються над Голландією. Через шість годин в 18.00 UTC хмарне утворення стало більш чітким і трансформувалося в хмарну спіраль оклюзії. З таким часовим кроком хмарна спіраль формується у всьому хмарному шарі.

Зовнішній вигляд на HRVIS зображенні

04 липня 2005/12.00 UTC - Meteosat 8 RGB зображення (HRVis, HRVis і 10.8)

 

Рис.3.30. RGB зображення (HRVis, HRVis і 10.8)

 

На зображенні показана фронтальна система у різних відтінках синього кольору. Хвиля є характерною рисою даного холодного фронту. Темно-синя область показує розташування тонкої, кристалічної хмарності. Сама хвиля має яскраво-синій колір, що характеризує багатоярусну хмарність, із кристалічною хмарністю на верхній межі. Уздовж антициклонічної сторони хмари більш фрагментарні та багатошарові.