3. СИНОПТИЧНА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ СУПУТНИКОВИХ ЗОБРАЖЕНЬ

3.1. Холодні фронти

3.1.1. Холодний фронт - хмарна структура на супутникових зображеннях

На рис.2 показано типовий приклад переміщення холодного фронту, що розташовується із західного Середземномор'я уздовж Франції й Британських островів. Зазвичай хмарна смуга складається із двох структурних утворень, що мають холодні вершини, як правило, купчастої хмарності. У даній хмарній смузі можна спостерігати три концептуальні моделі: холодний фронт (CF), розвиток хвилі (Wave) та інтенсифікація фронтальної хмарності в смузі струминного плину (FI BY JET).

 

Рис.3.1. Розподіл яскравості на супутниковому зображенні для різних типів холодних фронтів

 

17 квітня 1996/06.00 UTC -IR зображення Meteosat

17 квітень 1996/06.00 UTC - Meteosat

IR зображення; SatRep накладення:

 назви концептуальних моделей

                           Рис.3.2. Приклад переміщення холодного фронту із західного

                            Середземномор'я уздовж Франції й Британських островів

 

            У даному випадку (рис.3) показано приклад добре розвинутого Aнa холодного фронту, що простягнувся з південно-заходу (приблизно 35п.ш./35з.д.) до західного узбережжя Шотландії. Хмарна смуга на VIS зображенні характеризується більш яскравими відтінками сірого кольору в передній і середній частині, її тилова частина складається з розірваних і напівпрозорих хмар, легко пізнається приблизно з 40п.ш./30з.д. до 50п.ш./20з.д.. На IR зображенні хмарність яскравих сірих відтінків  відповідає більш холодним і відповідно  більш високим її вершинам. Це характеризує багатоярусну хмарність із більш високими вершинами з тилового краю, що добре узгоджується з теорією.
Ці більш високі хмарні вершини добре розпізнаються на WV зображенні. Найбільш характерною особливістю в цьому каналі є наявність чітко вираженого тилового краю хмарності й темної смуги сухого повітря, що розташовується  паралельно хмарній смузі.

            На рис.4 розглядається приклад добре розвинутого Ката холодного фронту, що простягнувся від південно-східного узбережжя Англії уздовж Балтійських країн, Фінляндії й Росії до Білого моря. Хмарна смуга на VIS зображенні має більш яскраві сірі відтінки в її тиловій частині, наприклад, з півночі Німеччини, уздовж Балтійського моря до південного узбережжя Фінляндії. На IR і WV зображеннях хмарність має менш яскраві тони, характеризуючи більш теплі вершини. Сухе повітря на WV зображенні перебуває в тиловій частині хмарної смуги. Така ситуація відповідає класичному підходу до аналізу Kaтa холодного фронту, що описує руйнування хмарності за рахунок адвекції сухого повітря, що опускається. Такий механізм не відповідає Aнa фронтальній моделі.

 

19 Липень 1995/12.00 UTC - Meteosat VIS зображення; Aнa холодний фронт

19 Липень 1995/12.00 UTC - Meteosat IR зображення; Aнa холодний фронт

 

19 Липень 1995/13.00 UTC - Meteosat WV зображення; Ана  холодний фронт

 

 

Рис.3.3. Приклад добре розвинутого Aнa холодного фронту

 

 

29 лютого 1996/12.00 UTC - Meteosat VIS зображення; Kата холодний фронт

29 лютого 1996/12.00 UTC - Meteosat IR зображення; Kaтa холодний фронт; положення вертикального розрізу

 

 

 

29 лютого 1996/12.00 UTC – Meteosat WV зображення; Ката холодний фронт

 

 

Рис.3.4. Приклад добре розвинутого Катa холодного фронту