3.11.3. Неорографічні лінії конвергенції - структура хмарності на супутниковому зображенні

Лінії конвективных осередків, що розвиваються в залежності від денного циклу перед холодним фронтом.

Часто спостерігається розвиток ліній конвективних хмар, незалежно від орографії. Як правило, ці лінії не переміщуються або відбувається їх дуже повільне переміщення, набагато менше, ніж навколишніх хмарних систем. Таке явище може спостерігатися:

Німеччина, Польща, Чехія й країни Балтії - це райони, де найчастіше відмічається  це явище в літню пору.

Лінії активних конвективных осередків виявляються на VIS, IR і WV зображеннях за більшим значенням яскравості.

Менш активні утворення виглядають білими на VIS, сірими на IR і практично не виявляються на WV зображеннях. Іноді вони розташовуються в області сухої повітряної маси (темний колір) WV зображенні.

            На прикладі 1 липня 1999/12.00 UTC показана конвективна лінія конвергенції, що розташовується відразу ж за фронтальною смугою; відстань між фронтальною хмарною смугою і лінією конвергенції здається ближче на IR і WV, ніж на VIS зображеннях, це пояснюється тим, що перед переднім краєм фронтальної хмарної смуги відмічається напівпрозора хмарність верхнього ярусу і підвищена вологість (рис.3.151).

На AVHRR зображеннях спостерігається більш детальна структура хмарності (рис.3.152). Ніздрювата структура ліній хмарності може бути визначена по AVHRR зображеннях, що не прослідковується на Meteosat зображеннях.

Спостерігаються невеликі відмінності між зображеннями в каналах VIS1 і VIS2: на VIS2 лінія осередків більш яскраво виражена. Комбінація каналів 1,2,4 показує лінію конвергенції в колірній гамі від білого до світло-синього кольору. Можна проводити розпізнавання між щільною й тонкою пір'ястою хмарністю на її краях. При використанні комбінації каналів 3,4,5 спостерігається колірна гама від білого до синюватого кольору. Обидві комбінації каналів чітко показують лінію конвергенції. В основному прослідковується хмарність білого кольору, а по краях синюватого, котрий характеризує хмарність верхнього ярусу.

 

 

09 червня 1999/12.00 UTC - Meteosat

                 VIS зображення

09 червня 1999/12.00 UTC - Meteosat IR зображення

09 червня 1999/12.00 UTC – Meteosat

                  WV  зображення

Рис.3.151. Конвективна лінія конвергенції на зображеннях з супутника   Meteosat

 

1 липня 1999/11:53 UTC – AVHRR зображення

1 липня 1999/11:53 UTC – AVHRR  зображення

Рис.3.152. Конвективна лінія конвергенції на зображеннях з супутника  NOAA