Головна
Наші остання діяльність
Міжнародний проєкт
Міжнародний проєкт


РОЗКРИТТЯ ТРАНСФОРМАТИВНОГО ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНСЬКИХ УНІВЕРСИТЕТІВ ДЛЯ РОЗБУДОВИ КЛІМАТИЧНО НЕЙТРАЛЬНИХ ТА СТАЛИХ МІСТ

International project

UNLOCKING THE TRANSFORMATIVE POTENTIAL OF UKRAINIAN UNIVERSITIES TOWARDS CLIMATE NEUTRAL AND SUSTAINABLE CITIES

За підтримки програми ERASMUS+ здійснюється реалізація міжнародного проєкту «Розкриття трансформативного потенціалу українських університетів для розбудови кліматично нейтральних та сталих міст».

  • Термін реалізації проєкту – 2023-2026 рр.
  • Організація-лідер проєкту – Королівський технологічний інститут, Стокгольм, Швеція.
  • УкрГМІ є членом консорціуму українських університетів, установ та неурядових організацій.


Головна мета проєкту

Головна мета проєкту UniCities – розкрити трансформативний потенціал українських університетів та наукових установ як каталізаторів і прискорювачів системних змін у містах у напрямку сталого розвитку та кліматичної нейтральності через міждисциплінарні дослідження, освіту та інновації, орієнтовані на виклики суспільства та співпрацю.


Загальні цілі проєкту

  • Створити джерело передового досвіду, надихнути на нову співпрацю між університетами, науковими установами та містами та стимулювати дискусії в глобальному секторі вищої освіти та науки щодо трансформативної ролі університетів та наукових закладів у розбудові кліматично нейтральних та сталих міст.
  •  Підвищити потенціал партнерів проєкту UniCities у системних інноваціях, необхідних для вирішення складних суспільних проблем, включаючи зміну клімату, погіршення екологічної ситуації, сегрегацію та нерівність.
  • Запровадити міждисциплінарні курси та навчальні заходи, орієнтовані на вирішення проблем сталого розвитку для сприяння поглибленому навчанню і розширенню можливостей студентів та зацікавлених сторін як агентів змін у суспільстві.
  • Допомогти університетам, науковим установам та їх партнерам у містах у створенні можливостей співпраці для прискорення розбудови кліматично нейтральних та сталих міст.
  • Сприяти спільним зусиллям дослідників, студентів, представників міст, компаній та громадянського суспільства щодо розбудови кліматично нейтральних та сталих міст.


Проєкт є структурованим за наступними Робочими пакетами:

  • Робочий пакет 1: Управління проектом та забезпечення якості
  • Робочий пакет 2: Розбудова потенціалу
  • Робочий пакет 3: Створення та забезпечення функціонування центрів співпраці між університетами та містами
  • Робочий пакет 4: Пілотна співпраця між університетами та містами
  • Робочий пакет 5: Освіта, орієнтована на виклики, та залучення студентів
  • Робочий пакет 6: Поширення та комунікація

У рамках завдань за Робочим пакетом 5 зав. відділом прикладної метеорології та кліматології, к.г.н. Вірою БАЛАБУХ у 2023 були підготовлені та реалізовані наступні заходи:

  • Клімат Львівської області та та його зміни у сучасний кліматичний період.        Семінар із застосування кліматичної інформації для оцінки вразливості секторів економіки до зміни клімату Львівської області для представників обласної і районних адміністрацій, територіальних громад. Львів 23.10.2023
  • Клімат Івано-Франківської області та його зміни у сучасний кліматичний період.      Семінар із застосування кліматичної інформації для оцінки вразливості секторів економіки до зміни клімату Івано-Франківської області для представників обласної і районних адміністрацій, територіальних громад. Івано-Франківськ 23.08.2023
  • Клімат Миколаївської області та його зміни у сучасний кліматичний період. Семінар щодо розроблення Стратегії адаптації до зміни клімату Миколаївської області для представників обласної і районних адміністрацій, територіальних громад 24.05.2023 (онлайн).

У 2024 р. Вірою БАЛАБУХ було підготовлено доповідь, презентацію і проведено лекції для студентів та викладачів Міжнародного науково-технічного університету:

  • Що таке клімат? Причини та наслідки кліматичних змін (частина 1) - офлайн https://m.facebook.com/...
  • Що таке клімат? Причини та наслідки кліматичних змін (частина 2) - онлайн

Також було підготовлено інформацію та технічне завдання для візуалізації інтенсивності і динаміки хвиль тепла і холоду на території та в містах України для студентів Міжнародного науково-технічного університету

Протягом 1-5 липня 2024 р., відбувалась робота  літньої школи у сфері природоорієнтованих, сталих та стійких рішень до процесів відновлення громад та адаптації до змін клімату “Shaping urban environments for tomorrow” для посилення співпраці муніципалітетів та університетів.  

Під час роботи школи учасники та учасниці прослухали лекції щодо підходів та технологій у сфері адаптації до змін клімату, сталих рішень для відновлення та реконструкції будівель, практик посилення локальних спільнот через взаємодію університетів та муніципалітетів тощо. Студенти та студентки познайомились з досвідом Швеції, Іспанії та України у сфері природоорієнтованих рішень. Учасники та учасниці школи у форматі Хакатону працювали над кейсом відновлення території кампусу Національного Університету “Чернігівська Політехніка” з урахуванням змін клімату що відбуваються в даному регіоні.

В рамках літньої школи було прочитано лекцію «Зміни клімату та перспективи для України. Необхідні принципи та рішення», проведено консультації груп студентів щодо зміни клімату та необхідних заходів адаптації до зміни клімату при відновленні кампусу Національного Університету “Чернігівська Політехніка”, проведено оцінку студентських кейсів по відновленню території та кампусу університету в рамках журі проведеного конкурсу (Віра БАЛАБУХ).

Також було підготовлено пропозиції щодо включення інформації про зміни клімату, адаптацію до зміни клімату до навчальних програм  дисциплін «Сталий розвиток та кліматичний менеджмент» та «Розумні міста».

Загальну інформацію стосовно реалізації проєкту UniCities можна знайти за посиланнями: